fbpx
dijital pazarlamada sosyal medya kullanımı
Dijital Pazarlamada Sosyal Medya Kullanımı
9 Haziran 2017
dijital pazarlama teknikleri 2
Dijital Pazarlama Teknikleri Nedir?
14 Haziran 2017
dijital pazarlama ve seo

Dijital Pazarlama ve SEO

SEO çalışmaları dijital pazarlamanın en önemli ayaklarından birisidir. SEO çalışmaları ile arama motorları üzerindeki hedef kitleye ulaşabiliriz. Bu hedef kitle aynı zamanda potansiyel müşteri olarak ifade edilir. Dolayısıyla istenilen verimin elde edilebilmesinde SEO çalışmalarının doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi önemlidir. Bu aşamada, profesyonel bir çalışma yürütmeyi planlayan firmalar için SEO uzmanı gereksiniminin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlıyoruz.                                          Seo çalışmaları

Dijital pazarlama çalışmalarında SEO’nun ne derece önemli olduğunu anlayabilmemiz açısından öncelikli olarak SEO’nun ne olduğunu bilmemiz gerekir. Bu sayede SEO’nun gücünden faydalanarak, satışa sunulan belirli bir ürün yada hizmetin nasıl çok daha etkili bir şekilde dijital pazara sunulabileceğini anlayabiliriz.

 

SEO Nedir?

SEO, Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Temelde bu optimizasyon, belirli bir web sitesinin, arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda çıkması için gerçekleştirilen çalışmalardır. Yani bir web sitesi var ve bu web sitesinin içeriğini arama motorunda üst sıralara çıkarmak istiyorsak, yapmamız gereken şey SEO uygulamaktır.

SEO günümüzde daha geniş bir tanıma sahip olmaktadır. Özellikle de 2015 yılından günümüze kadar hızla gelişen ve popüler olan dijital pazar, SEO tanımının daha da gelişmesini ve çok yönlü olmasını sağlamıştır. Nitekim şu durumda, dijital pazarlama çalışmalarının önemli bir kısmının aynı zamanda SEO çalışmalarına dahil olduğunu söyleyebiliriz.

 

SEO’nun Dijital Pazarlamaya Etkisi

SEO çalışmalarının, dijital pazarlama kategorisinde değerlendirilmesinin en önemli nedenlerinin başında bu çalışmaların potansiyel müşteriye ulaşmanın en etkili yöntemlerinden birisi olması gelmektedir. Bu nedenle başarılı bir dijital pazarlama çalışması yapmayı amaçlayan dijital pazarlama uzmanının SEO çalışmalarını da uygulaması ve bilmesi önemli bir gerekliliktir.

SEO çalışmaları, dijital pazarlama sektöründe artık potansiyel müşterinin davranışlarını da inceleyen çalışmaları kapsamaktadır. Bu çalışmalar sonucunda elde edilen istatistik verileri, yeni dijital pazarlama çalışmalarına yön vermek ve genel olarak plan yapmak açısından önemli ve etkili olmaktadır. Dolayısıyla SEO çalışmalarının aynı zamanda dijital pazarlama çalışmalarına kısmen yön verdiğini de söylememiz mümkün.

Bilindiği gibi dijital pazarlama sürekli gelişen bir sektör. Bu gelişen sektör beraberinde sürekli yenilikçi olmayı zorunlu kılar. Bu anlamda SEO çalışmaları önemlidir. Bu çalışmalar firma alt yapısını internet ortamında güçlü bir şekilde tutabilmesi için gerekli olan çalışmaları kapsar.

 

SEO Kullanılarak, Satışların Arttırılması

SEO çalışmaları etkili bir şekilde kullanıldığında, satışları arttırmak mümkündür. Bunun için özellikle de müşteri davranışlarının izlenilmesi gerekiyor. En basitinden Google Analytics gibi bir hizmeti kullanarak, çok rahat bir şekilde hedef kitlenizin web sayfanıza nasıl ulaştığını, hangi arama kriterlerini göz önünde bulundurduğunu ve diğer tüm önemli detayları istatistik olarak görebilirsiniz. Elde edilen tüm bu veriler, dijital pazarlama çalışmalarında yol gösterici veriler olacaktır. Pazarlama çalışmalarında özellikle de oluşturacağınız içeriği bu veriler ışığında belirlemeniz önemlidir. Bu sayede potansiyel müşterinin ilgili olduğu arama terimlerine odaklanabilir ve onlara ihtiyaç duydukları ürünü ulaştırabilirsiniz. SEO çalışmaları bu açıdan dijital pazarlama çalışmalarınıza önemli oranda katkı sağlar.

 

SEO’nun Mobil Dijital Pazarlamaya Etkisi

Mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilen alışveriş oranı, masaüstü bilgisayarlardan gerçekleştirilen alışveriş oranına kıyasla oldukça fazla. Bu da firmaların potansiyel müşterilerine ulaşmasında mobil kullanılabilirliği ön plana çıkarmaktadır. Bu aşamada da SEO’nun önemli ölçüde katkı sağlayacağı hiç şüphesiz ki bir gerçektir.                                                          İzmir Seo çalışmaları

SEO çalışmaları ile ulaşılabilecek hedef kitle eğer varsa, söz konusu sanal mağazanın mobil uygulamasını kullanması teşvik edilebilir. Diğer bir durum olarak, sanal mağazanın bir mobil uygulaması olmadığını varsayarsak, SEO çalışmaları ile arama motorları üzerinden ulaşılan potansiyel müşterilerin kazanılabilmesinde söz konusu sitenin mobil uyumlu olmasının zorunluluk olduğunu belirtmeliyiz.

Esasında mobilite kavramı, bir SEO uzmanından çok Dijital Pazarlama Uzmanının uğraş alanı olarak da ifade edilebilir. Bunun nedeni ise SEO çalışmalarının daha çok potansiyel müşteriye ulaşmayı amaçlaması ve sağlaması ancak mobil üzerinden başarılı bir dijital pazarlamanın gerçekleştirilebilmesi, tamamen dijtal pazarlama çalışmaları ile alakalı olmaktadır.

 

SEO Uyumlu Bir Web Sitesi ile Satışları Arttırmak

SEO uyumlu bir web sitesi demek, sadece arama motorları üzerindeki kullanıcıları kazanmayı hedeflemiş bir web sitesi olmakla sınırlı değildir. Böyle bir site aynı zamanda kullanıcı deneyimini de en üst düzeyde tutmayı amaçlar. Bu nedenle web sitesi içeriğini ön planda tutar. Başarılı e-ticaret sitelerinin ortak noktalarına bakın. Her biri başarılı SEO çalışmalarına sahip ve aynı zamanda kullanıcılar açısından tüm imkanlar sağlanmış. Bu da dijital pazarlama çalışmalarının önemli bir ayağını oluşturur. Bir e-ticaret sitesinin başarılı olabilmesinde yenilikçi olması, SEO uyumlu olması ve kullanıcının istekleri yönünde işlevselliği sağlıyor olması önemlidir.

 

Sosyal Medyanın Gücünden Yararlanmak

Gelinen konum itibariyle sosyal medyanın dijital pazarlama çalışmalarında göz ardı edilmesi büyük bir hata olur. Sosyal medyadan en etkili bir şekilde faydalanmak için ise hem SEO hem de sosyal medya çalışmalarını bir arada yürütmek en iyi seçenek olacaktır. Bu durum pek çok farklı ürün için geçerlidir.

Sosyal medyadaki çalışmalarınıza yön verirken SEO istatistiklerini değerlendirmelisiniz. Böylelikle sizlere ulaşmaya çalışan potansiyel müşteri profili hakkında çok daha fazla bilgi alabilir ve çalışmalarınızı bu bilgiler ışığında yönlendirebilirsiniz.

Sosyal medya aynı zamanda markanın müşteri memnuniyeti konusunda güven verebilmesi için kullanabileceği en etkili ortamların başında gelmektedir. Sosyal medya üzerinden gerçekleştirilecek olan bu çalışmalar genel olarak SEO’ya ve özellikle de dijital pazarlama çalışmalarının olumlu geri dönüşler elde edilmesine hız kazandıracaktır.

 

İstatistiklerin Analiz Edilmesi

Dijital pazarlama çalışmalarının başarıya ulaşabilmesinde istatistiklerin incelenmesi önemlidir. Bu istatistikler, çalışmalarınıza yön vermenizi sağlar. Bu açıdan değerlendirdiğimizde, hem müşteri davranışlarını izlemek hem de bu davranışlar doğrultusunda çalışmalarınıza yön vermek için istatistikleri analiz etmeniz gerekiyor. Bu sayede dijital pazarlama çalışmaları için planlarınızı yapabilir ve ilerleyen zaman dilimlerinde çok daha başarılı dijital pazarlama stratejileri, teknikleri uygulayabilirsiniz.

 

SEO nun Önemi ve SEO nun Dijital Pazarlamadaki Payı

Tüm bu çalışmalar bir dijital pazarlama uzmanının alanına dahil olan ve bizzat uzman tarafından yürütülmesi gereken çalışmalar bütünüdür. Unutulmamalıdır ki dijital pazar alanı her geçen gün daha da genişlemektedir. Bu pazara internet kullanım oranının artması ile birlikte hem çok daha fazla müşteri katılmakta hem de firmalar bu pazarda potansiyel müşterilere ulaşmak için sürdürdüğü çalışmalar ile genel rekabeti arttırmaktadır. Sizler de bu sektörde en iyi bir şekilde rekabet etmek ve kendi hizmet kalitenizi ön plana çıkarmak istiyorsanız, özgün bir çalışma yapmanız şart olacaktır. Bu aşamada güvenilir bir dijital pazarlama uzmanı ve SEO uzmanı ile markanızın tanıtım ve pazarlama çalışmalarını gerçekleştirmeniz gereklidir. Tüm bu çalışmalar, sosyal medyayı kullanmanız ile kısa sürede büyük bir geri dönüş elde etmenizi sağlayacaktır. Öte yandan çalışmalarınızda bazı hataları kesinlikle yapmamalısınız. Dijital pazarlama çalışmalarında yapılabilecek basit hataların bile marka değerine zarar verebileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Bu aşamada çalışmalarınıza başlamadan önce iyi bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışmalı ve satışı gerçekleştirilecek olan ürün ile ilgili başarılı dijital pazarlama stratejileri uygulamanız gereklidir. Bu sayede iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

 

Diğer yazılarımız ;

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir, Ne İş Yapar?

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya

Dijital Pazarlamada Sosyal Medya Kullanımı

İzmir dijital pazarlama ve seo , Seonun dijital pazarlamaya katkısı , Seonun önemi , Dijital marketing , Dijital pazarlama mühendisi , Dijital pazarlama mühendisliği , Dijital pazarlama danışmanı , Dijital pazarlama danışmanlığı

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir