fbpx
dijital pazarlama ve sosyal medya
Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya
16 Mart 2017
dijital pazarlama ve seo
Dijital Pazarlama ve SEO
11 Haziran 2017
dijital pazarlamada sosyal medya kullanımı

Dijital Pazarlama Yapmak için Sosyal Medya Nasıl Kullanılmalıdır?

Dijital pazarlama çalışmalarının başarılı olabilmesinde pek çok yöntemi kullanmış ve saatlerinizi harcamış olabilirsiniz. Bu yöntemlerin bir kısmı gerçekten işe yaramış olabilir, bir kısmı ise fayda etmemiştir. Burada kesin olarak bilinen bir gerçeklik var ki o da sosyal medyanın gücüdür. İçeriğinizi pazarlamak, belirli bir ürün yada hizmeti pazarlamak hiç fark etmiyor. Temelde “hedef kitleye ulaşmak” gibi bir amacı olan herkes için sosyal medya güçlü bir pazarlama alanıdır.

Bu yazımızda sosyal medya pazarlama teknikleri üzerinde duracağız. Bu teknikler dijital pazarlama çalışmalarının da temelini oluşturuyor.

 

Görsellerin Gücünden Faydalanmak

Sosyal medyada görseller her zaman için daha fazla ilgi görüyor. Örneğin Facebook’ta görsel içeren bir paylaşım yaptığınızda, paylaşımı gören insanların çok daha fazla etkileşim sağladığını fark edebilirsiniz. Bu anlamda sosyal medyada pazarlama çalışmanızın önemli ayağını görsel içerik çalışmaları oluşturuyor.

Görsel içerik, tam olarak pazarlanan ürün, hizmet yada içerik ile ilgili olmalıdır. Bu görsel, söz konusu pazarlanan ürünü doğrudan yada dolaylı olarak anlatabiliyor olabilir. Hatta çoğu zaman dolaylı olarak anlatan, ilgi çekici görsellerin çok daha fazla merak uyandırdığını söyleyebiliriz.

Etkileyici görsellerin oluşturulması konusunda freelance olarak çalışan web tasarımcılardan kampanyanız yada tanıtım çalışmanız için bir görsel geliştirmelerini talep edebilirsiniz.

 

Bilgi İçeriği Paylaşmak

Belirli bir ürünü sosyal medya üzerinde daha ilgi çekici bir tarz ile sunabilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu, söz konusu ürün ile ilgili faydalı bilgileri paylaşmaktır. Bu bilgiler çoğu zaman söz konusu ürünün kalitesi ile de alakalı olabilmektedir. Dolayısıyla ürünün ne kadar işlevsel olduğunu da göz önünde bulundurmalı, bu yönde bir içerik oluşturmalısınız.

Ürün ile ilgili önemli detaylara değinmek, faydalarından, malzemesinden bahsetmek potansiyel müşteriyi çok daha fazla etkileyecektir. Ancak içeriklerinizin çok fazla uzun olmamasını sağlayın. Çünkü uzun yazılar bazı kullanıcıların ilgisini çekmeyebilir. Çok kısa olması da bilgi içeriğini kullanıcıya aktarmak açısından yetersiz kalacaktır. Bu nedenle söz konusu ürün için orta yolu bulmalısınız.

Örneğin 100 kelimelik bir tanıtım yazısının ilk 50 kelimesinde ürünün en etkileyici özelliklerini genel olarak ele alın, kalan 50 kelimesinde ise en önemli özelliği üzerinde durarak, son cümlede fiyatına vurgu yapın. Potansiyel müşteriyi kazanmak, etkili bir yazılı içerik ve tanıtım çalışması ile hiç de zor olmayacaktır.

 

Güncel Paylaşım Yapmak

Paylaşımlarınızı her gün düzenli olarak yaptığınızda pek çok şey kazanacağınızdan emin olabilirsiniz. Zamanla beğenilerinizin sayısı ve bu sayı ile paralel olarak da potansiyel müşterilerinizin sayısı artacaktır. Güncel paylaşım yaparken, paylaşımınızın içeriği de oldukça önemlidir. Kampanya, çeşitli ürünleriniz yada bir önceki maddede bahsettiğimiz gibi bilgi içeriği gibi düzenli görsel ve yazılı içeriğinin paylaşımı, kısa vadede oldukça hızlı ilerlemenizi sağlayacak çalışmalar bütünüdür.

Güncel olarak içerik paylaşmak eğer ki pazarladığınız belirli bir ürün varsa yada benzer türden niteliklere sahip, aynı kategoride nitelendirilebilecek ürünlerin pazarlamasını amaçlıyorsanız çok daha fazla işe yarayacak bir çalışmadır.

Eğer ki birden fazla farklı kategorilerdeki ürünlerin satışını amaçlıyorsanız, bu durumda sosyal medya üzerindeki güncel paylaşımlarınızın içeriğini “genel” olarak oluşturmanız daha doğru olacaktır.

 

Ürün ile İlgili Sorulara Yer Verin

Belirli bir ürünün pazarlama çalışmaları üzerinde duruyorsanız, söz konusu ürün ile ilgili olarak müşterilerin merak ettiği soruları derleyin ve bu soruların cevaplarını paylaşın. Bu sayede kafasında soru işaretleri olan potansiyel müşterilerinizi de kazanmış olacaksınız. Çünkü pek çok müşteri satın alma aşamasında kararsız kalmaktadır. Bu nedenle söz konusu ürün ile ilgili merak edilen soruların cevaplanması, kullanımı ile ilgili detayların belirtilmesi önemli bir çalışma olacaktır.

 

Video İçeriği ile Pazarlamak

Video içeriği, görsel içerik seçeneklerinden en etkili ve popüler olanıdır. Video içeriği ile dijital pazarlama çalışmalarınızda önemli ölçüde sonuç elde edebilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken önemli bir ayrıntı ise videonun hangi sosyal medya platformuna uygun olarak hazırlayacağınızdır. Instagram, YouTube, Facebook gibi sosyal ağlarda ilgi görecek video içerikleri birbirinden farklı olabilmektedir. Bu nedenle çalışmalarınızı yürüteceğiniz sosyal ağa göre video içeriğini oluşturmanız daha doğru olacaktır.

 

Sosyal Medyaya Özel Kampanyalar

Sosyal medyada takip edilmenizi sağlayacak paylaşımlar ile kampanyalar düzenlemeniz oldukça etkili olacaktır. Bu kampanyaların özellikle de sosyal medyada sizi takip edenlerin faydalanabilecekleri özel kampanyalar olmasını sağlayın. Takipçilerinize özel kampanyalar düzenlediğinizde, kısa sürede takipçilerinizin sayısında artış olacağını gözlemleyebilirsiniz.

Kampanya amacı ile gerçekleştirebileceğiniz çekilişler, özel indirim kuponları ve benzer aktiviteler ile takipçi sayısını arttırmanız mümkün olacaktır.

 

Samimi Olmak ve Marka İtibarı

Sosyal medyada başarı elde etmek için samimi olmanız gerekiyor. Fakat bu samimiyetin sınırını da bilmek gerekir. Özellikle de kurumsal bir şirketten bahsediyorsak, marka itibarı ön planda tutulmalıdır. Yanlış bir üslup yada kelimenin, marka itibarına önemli ölçüde zarar verebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu konunun hassasiyeti özellikle de sosyal medyada daha da önemlidir.

Marka itibarının korunması ve zarar görmemesi açısından, sosyal medya üzerinde yürütülen pazarlama çalışmalarının içeriği ve bu içerik için kullanılan yöntem, üslup ve daha pek çok kriter önemli olmaktadır. Bu nedenle sosyal medya üzerinde çalışmaların yürütülmesinde, dijital pazarlama uzmanı gözü ile sektöre bakış açısının sağlanması önemli olacaktır. Bu durumun aynı zamanda potansiyel müşteriler açısından da önem arz ettiğini belirtmemiz gerekir.

 

Tüm İmkanları Kullanın

Sosyal medya, sizlere içeriğinizi ve ürünlerinizi en etkili bir şekilde pazarlama imkanını sunmaktadır. Bu anlamda her bir sosyal medya platformunun sağlamış olduğu imkanları sonuna kadar değerlendirmelisiniz. Bu, özellikle de “planlama” aşamasında düşünülmesi gereken konulardan birisidir.

Planlama aşamasında dijital pazarlama çalışmalarınızı hangi sosyal medya platformu üzerinde, ne şekilde gerçekleştireceğinize karar vermeli ve bu doğrultuda çalışmalarınızı gerçekleştirmelisiniz. Sosyal medyanın sizlere sunmuş olduğu tüm imkanları doğru ve etkili bir şekilde kullanarak, uzun vadede verim elde etmeniz mümkündür.

Son olarak sosyal medya platformlarının farklı imkanlar sağladığına ancak her birinin ortak özelliğinin ise “sosyal alanlar” olduğuna dikkat çekmeliyiz. Bu nedenle sosyal medya üzerinde çalışmalarınızı gerçekleştirirken, çalışmalarınızı hangi sosyal medya platformu üzerinden gerçekleştireceğinize karar vermeli, bu doğrultuda içerik planlaması yaparak çalışmalarınızı yürütmelisiniz.

Sosyal medya üzerindeki çalışmaları doğru ve etkili bir şekilde gerçekleştirdiğinizde, kısa sürede potansiyel müşterilere ulaşabileceğinizden emin olabilirsiniz. Tüm bu çalışmalarınızda ise marka itibarını göz önünde bulundurmalısınız. Yapılabilecek en basit hatanın, önemli zararlara neden olabileceğini belirtmeliyiz.

 

Son olarak reklam vermenin iyi bir tanıtım seçeneği olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de Facebook gibi sosyal ağlar, hazırlayacağınız reklamları doğrudan hedef kitlenize özel olarak ulaştırmanıza imkan sağlamaktadır. Bu imkanı değerlendirip, etkili reklam ve tanıtım çalışmaları hazırlamanız, kısa sürede hedeflediğiniz istatistiklere ulaşmanızı sağlar. Bu sosyal medyada yürütebileceğiniz çalışmalardan sadece birisidir. Sadece kısa bir araştırma yaparak, farklı sosyal medya platformlarının markalar için ne tür imkanlar sağladığını öğrenebilir, bu imkanlar doğrultusunda çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle sosyal medya üzerindeki dijital pazarlama çalışmalarında kısa sürede beklediğiniz başarıya ulaşabilirsiniz.

Dijital Pazarlama ve Sosyal MedyaDijital Pazarlama Uzmanı Nedir, Ne İş Yapar?    yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Dijital pazarlama , Sosyal medya yönetimi , Dijital pazarlama stratejileri , Dijital pazarlama Mühendisi , Dijital pazarlama mühendisliği , Armağan Kızılcan , Kızılcan Danışmanlık , Dijital marketing

 

 

 

 

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir