fbpx
dijital pazarlama uzmanı
Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir, Ne İş Yapar?
11 Mart 2017
dijital pazarlamada sosyal medya kullanımı
Dijital Pazarlamada Sosyal Medya Kullanımı
9 Haziran 2017
dijital pazarlama ve sosyal medya

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya

Dijital pazarlama denildiğinde akla gelen bir diğer tanım sosyal medya olmaktadır. Bu durumun temel nedeni ise her iki alanda da dijital pazarlama çalışmalarının yürütülebiliyor olmasıdır. Ancak bu karmaşıklığı daha net bir şekilde ifade edecek olursak: sosyal medya üzerinde yürütülen pazarlama çalışmalarının zaten dijital pazarlama çalışmalarının bir alt kolu olduğunu söyleyebiliriz. Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya

Sosyal medya üzerinde gerçekleştirilen pazarlama çalışmaları sadece sosyal medya ile sınırlıyken, dijital pazarlama çalışmalarının kapsamında ve temelinde ise internet vardır. Dolayısıyla dijital pazarlama internet alt yapısının kullanıldığı her türlü web sitesini, uygulamayı kapsayan bir pazarlama çalışmaları bütünüdür. Bu çalışmaların içeriğinde sosyal medya çalışmaları da vardır.

 

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Çalışmaları

Sosyal medya, dijital pazarlama çalışmalarının bir bölümünün gerçekleştirildiği alanların başında geliyor. Dijital pazarlama denildiğinde akla en çok gelen çalışma alanlarının başında sosyal medyanın gelmesinin temel sebepleri arasında, hedef kitlenin büyük bir bölümünün bu ortamda aktif bir şekilde bulunması geliyor. Dolayısıyla herhangi bir ürün yada hizmetin hedef kitleye ulaştırılabilmesinde sosyal medyanın kullanımı oldukça önemli olmaktadır.

Sosyal medya üzerinde gerçekleştirilebilecek dijital pazarlama çalışmaları ile önemli ölçüde verimin elde edilmesi mümkün olmaktadır. Sosyal medya hem yazılı hem de görsel olarak bir pazarlama içeriği oluşturmaya imkan sağlıyor. Bu da, markaların ve satıcıların potansiyel müşteriye en etkili ve kolay bir şekilde ulaşabilme imkanını sağlıyor. Dolayısıyla büyümeyi amaçlayan yada doğrudan hedef kitleye ulaşmak isteyen bir firma açısından sosyal medyanın neredeyse bir “zorunluluk” olduğunu söylememiz gerekir.

Sosyal medya üzerinde potansiyel müşteriye ulaşmanın çeşitli yöntemleri vardır. Bu yöntemlerin temelinde ise içerik vardır. İçeriklerin yazılı yada görsel olarak oluşturulması, etkili bir şekilde potansiyel müşteriye sunulması önemlidir. Bu içerikler aynı zamanda söz konusu firmanın marka değerini de yakından ilgilendireceğinden, oluşturulmasında nesnellik ve kurumsallık önem arz eder.

 

Sosyal Medya Üzerinde Ne Tür Dijital Pazarlama Çalışmaları Yapılabilir?

Sosyal medya üzerinde gerçekleştirilebilecek pek çok farklı dijital pazarlama çalışmaları ve teknikleri vardır. Bu teknik ve çalışma detaylarının oluşturulabilmesi aşamasında öncelikli olarak sosyal medyanın hangi imkanları sağladığı göz önünde bulundurulmalıdır. Bu açıdan, öncelikli olarak sunulan imkanları analiz ederek, planlama yapmanın gerekliliğini anlıyoruz.

Sosyal medyanın marka ve ürün çalışmalarında sağladığı başlıca imkanların başında doğrudan hedef kitleye ulaşabilirlik geliyor. Özellikle de Facebook, bu konuda kendisini kanıtlamış bir platformdur. Oluşturulan tanıtım ve pazarlama içeriğinin doğrudan hedef kitleye ulaştırılabilmesini sağlayan özelleştirmeler (yaş, cinsiyet, ilgi alanı gibi) sayesinde, etkili bir içerik ile tanıtım yada pazarlaması gerçekleştirilen ilgili ürün ile ilgili önemli ölçüde geri dönüşün sağlanması mümkün olmaktadır. Dolayısıyla doğrudan hedef kitleye ulaşma imkanının sağlanması, firmaların sosyal medya üzerinde en etkili bir şekilde tanıtım yapabilmelerine olanak sağlar.

Dijital pazarlama çalışmalarının başarılı olabilmesinde önemli olan bir diğer etken de müşteri memnuniyetidir. Bu aşamada hem genel olarak mevcut müşterilerin memnuniyetinin kazanılması hem de potansiyel müşterinin kazanılması açısından sosyal medyada müşteri hizmetleri desteğinin verilmesi büyük bir güven verecektir. Bu aynı zamanda markanızın değerini de arttıracak ve daha fazla potansiyel müşteriyi elde etmenize imkan sağlayacaktır.

Söz konusu ürün ile ilgili sosyal medyada günlük olarak paylaşımın yapılması da etkili bir çalışma olarak ifade edilebilir. Söz konusu ürün ile ilgili günlük yazılı yada görsel içerik paylaşımı doğru ve etkili bir şekilde gerçekleştirildiğinde, kısa sürede potansiyel müşteriyi kazanmanız mümkün olacaktır. Bu çalışmalar aynı zamanda SEO çalışmaları kapsamında da değerlendirilir. Nitekim Facebook gibi bir sosyal platformda gerçekleştireceğiniz bu çalışmaların sonuçları arama motorları üzerinde de görülmektedir.

 

Dijital Pazarlama Çalışmalarında Sosyal Medyanın Avantajları

Dijital pazarlama çalışmalarının sosyal medya üzerinde yürütülmesi pek çok açıdan avantaj sağlar. Bu avantajları yazımızın geri kalanında detayları ile değerlendireceğiz. Yazımızın içeriğinde sosyal medyanın sunmuş olduğu imkanların değerlendirilmesinin önemine dikkat çekmiştik. Nitekim markalar tanıtım ve pazarlama çalışmalarını sosyal medya üzerinden gerçekleştirmek istediklerinde, hem marka itibarını korumak hem de potansiyel müşteriyi en iyi bir şekilde kazanmak için öncelikli olarak söz konusu sosyal platformun sağlamış olduğu imkanları değerlendirmek durumundadır. Aksi halde etik olmayan bir pazarlama çalışması marka itibarına önemli ölçüde zarar verir.

Sosyal medya üzerinde gerçekleştirilebilecek çalışmaların avantajlarını ise aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz.

  • Sosyal medya sayesinde olabilecek en düşük bütçeyle, olabilecek en yüksek verimi elde etmeniz mümkündür. Bu hem kurumsal hem de orta düzey satıcılar için önemli bir avantajdır.
  • Sosyal medya doğrudan hedef kitleye ulaşmanızı sağlar. Fakat bu imkan, potansiyel müşterileri anında kazanacağınız anlamına gelmiyor. Nitekim bu aşamada daha çok önemli olan ise ne şekilde ulaştığınızdır. İşte bu yüzden etkili ve doğru bir içerik çalışmasının önemini daha iyi anlıyoruz.
  • Sosyal medya aynı zamanda müşterileriniz ile etkileşim halinde kalmanızın en etkili yollarından birisidir. Pazarlama çalışmalarında memnuniyetin elde edilmesinde müşteri hizmetlerinin son derece önemli olduğunu biliyoruz. Bu bağlamda da sosyal medya büyük bir avantaj sağlar.
  • Çeşitli tanıtım kampanyaları için en etkili çalışmalar sosyal medya üzerinden yürütülür. Bu da potansiyel müşteriyi kazanmanızın bir diğer yöntemidir.
  • Satışa sunulan belirli bir ürün yada ürünler ile ilgili olarak bilgi paylaşımının gerçekleştirilebilmesini sağlayan sosyal platformlar, bu sayede ilgili ürünleri müşteriye daha etkili bir şekilde sunmanızı sağlar.

Bu maddeleri daha da uzatmamız mümkündür. Sonuç olarak sosyal medya üzerinde gerçekleştirilen dijital pazarlama çalışmalarının marka ve ürünlere pek çok açıdan katkı sağladığı önemli bir gerçekliktir.

 

Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalıdır?

Markalar sosyal medyayı kullanırken özellikle de tarafsızlık, objektiflik, nesnellik, kurumsallık ilkeleri doğrultusunda hareket etmelidirler. Bu ilkelere uygun bir davranış modeli toplumun farklı kesimlerine en etkili bir şekilde pazarlamanın yapılmasını sağlar. Pazarlama çalışmalarında marka değeri önemli bir etkendir. Marka değeri aynı zamanda marka itibarı olarak da ifade edilir ve dijital pazarlama çalışmalarında marka itibarının korunması ve yükseltilmesi önemlidir. Bu da ancak doğru bir pazarlama çalışması ve stratejisi ile mümkün olacaktır. Bu anlamda doğru bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışmanın son derece önemli olduğunun altını çizmemiz gerekiyor.

Öte yandan yazımızda da sıkça değindiğimiz gibi, markaların sosyal medyanın sunmuş olduğu imkanları en iyi bir şekilde değerlendirmeleri önemlidir. Bu bağlamda marka ve ilgili ürünler ile ilgili duyurular, paylaşımlar, tanıtım çalışmaları, kampanyalar ve çeşitli etkinlikler sosyal medya üzerinde aktif bir şekilde müşterilere ulaştırılmalıdır. Bu sayede marka güveni ve itibarı da korunmuş ve yükseltilmiş olacaktır.

İnternet odaklı pazarlama anlayışını yansıtan dijital pazarlamanın en başarılı bir şekilde sosyal medya üzerinde gerçekleştirilebildiğini biliyoruz. Fakat dijital pazarlama çalışmalarını sadece sosyal medya ile sınırlamak doğru olmayacaktır. Nitekim bu çalışmalar bütünü internet alt yapısını kullanan tüm uygulama ve ortamlar için geçerlidir. Dolayısıyla da, SEO çalışmaları da dijital pazarlama çalışmalarının önemi bir kısmını oluşturur. Dijital pazarlama ve SEO çalışmaları ile ilgili detaylara başka bir başlıkta değineceğiz.

Dijital pazarlama uzmanı kimdir adlı yazımıza buradan bu konu hakkında bilinçlenmeye devam edebilirsin.

Dijital Pazarlamada Sosyal Medya Kullanımı

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir