fbpx
dijital pazarlama ve seo
Dijital Pazarlama ve SEO
11 Haziran 2017
google internetten para kazanma bölüm 1
Google ile Günde 168 Dolar Kazanın (Yatırımsız & Tecrübesiz) Bölüm 1
4 Temmuz 2019
dijital pazarlama teknikleri 2

Dijital Pazarlama Teknikleri Nedir?

Dijital pazarlama çalışmalarında, hedef kitleye ulaşmak temel amaçtır. Bu amacın gerçekleştirilebilmesinde, uygulanacak olan teknikler önem arz eder. Dolayısıyla hedef kitleye yada bir diğer ifadeyle potansiyel müşteriye dijital ortamda ulaşmak için gerçekleştirilecek olan çalışmaların bütünü dijital pazarlama stratejileri olarak ifade edilebilir. Bu çalışmaların nasıl, ne şekilde, hangi süre ile olacağı ise tamamen söz konusu ürün yada hizmete göre ve aynı zamanda çalışma ortamına göre değişkenlik gösterecektir. Örneğin sosyal medya üzerinde yürütülecek dijital pazarlama teknikleri ile arama motorları üzerinde gerçekleştirilecek olan çalışmalar farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle öncelikli olarak analiz ve planlama yapılmalı ve sonrasında teknikler uygulanmalıdır.

Dijital pazarlama teknikleri ni çalışmanın gerçekleştirileceği alana göre uygulanabilecek bazı temel teknikleri bu yazımızda genel hatları ile ele alacağız. Ancak bu tekniklerin ilgili ürün yada hizmet türüne göre geliştirilmesinin yada uyarlanmasının oldukça önemli olduğunu da belirtmeliyiz.

 

Satışları Arttırmak için Uygulanabilecek Dijital Pazarlama Teknikleri

Dijital ortamdaki satışlarınızın artması için uygulayabileceğiniz başlıca teknikler vardır. Bu teknikleri genel olarak ele alacağız. Her birisi, uzun yada kısa vadede geri dönüşüm almanızı sağlayacak teknikler olarak ifade edilebilir.

Tekniklerden bahsetmeden önce dijital pazarlama teknikleri çalışmalarında uygulanacak her bir tekniğin “planlama” aşamasında ortaya çıktığını belirtmeliyiz. Bu nedenle dijital pazarlama ile ilgili bahsedeceğimiz tekniklerin her birisi esasında planlama sürecinde ortaya çıkmıştır.

 

Dijital Pazarlama Planlaması

Pazarlama çalışmalarından verimin elde edilmesi ve bunun doğal bir sonucu olarak çalışmaların başarılı sonuçlanabilmesi ancak doğru bir planlama ile mümkün olacaktır. Planlama sürecinde söz konusu ürün yada hizmetin, hedef kitleye ulaştırılabilmesine yönelik, cevap verilmesi gereken bazı sorular vardır.

  • Hangi ürün yada hizmet pazarlanacak?
  • Nerede pazarlanacak? (Sosyal medya, arama motoru, e-ticaret sitesi üzerinde vb.)
  • Nasıl pazarlanacak? (yazılı içerik, görsel içerik vb.)
  • Hedef kitle nedir? (Potansiyel müşteri)

Bu soruların cevapları iyi bir dijital pazarlama planlaması yapabilmemiz açısından yeterli olacaktır. Elde edilecek cevaplar, gerçekleştirilecek olan dijital pazarlama çalışmaları için bir yol gösterici niteliğinde olacaktır. Planlama çalışması aynı zamanda “dijital pazarlamaya nereden, nasıl başlanır?” sorusuna da cevap niteliğindedir.

 

Ürün yada Hizmetin Dijital Ortamda Pazarlanması

Dijital ortamda pazarlama çalışmalarının nasıl, ne şekilde yapılacağı ilgili ürün yada hizmetin içeriği ile alakalıdır. Bu sayede yazılı yada görsel olarak nasıl bir pazarlama içeriğinin oluşturulabileceği belirlenir ve potansiyel müşteriye etkili bir şekilde ulaşım sağlanabilir.

Dijital ortamda gerçekleştirilecek marka ve tanıtım çalışmaları planlama sürecinde belirlenmelidir. Bu çalışmalardan ne kadar verim elde edildiği ise istatistiklerde görülebilir. Bu nedenle haftalık, aylık gibi zaman dönemlerinde ne kadar başarı elde edildiği gözlemlenmelidir. Bu da profesyonel olarak çalışmayı gerekli kılar. Başarı sağlamak isteyen markaların dijital pazarlama, sosyal medya yönetim ve SEO uzmanı gibi mesleklerden faydalanması önemli bir koşuldur. Bu sayede ileriye dönük olarak verimli dijital pazarlama çalışmaları gerçekleştirilebilir ve hedeflenen sonuçlar elde edilebilir.

 

Ürün yada Hizmet için Doğru ve Etkili Pazarlama İçeriğinin Oluşturulması

İçeriğin doğru ve etkili bir şekilde oluşturulması, gerçekleştirilecek pazarlama çalışmalarından verimin elde edilebilmesi açısından önem teşkil edecektir. Bu aşamada dijital pazarlama çalışmalarını yürüten dijital pazarlama uzmanının ilgili ürün yada hizmeti en iyi bir şekilde hedef kitleye ulaştırabilecek yazılı yada görsel içeriği oluşturması önemlidir.

İçeriğin oluşturulmasında kurumsal bir dil kullanılması, öznellikten kaçınılması önemlidir. İçerik olarak doğrudan hedef kitle baz alınmalı ve kişisellikten uzak durularak, kurumsal bir içerik çalışması gerçekleştirilmelidir. Aksi halde markanın ciddi bir itibar kaybı yaşaması durumu söz konusu olabilecektir. Özellikle de sosyal medya gibi bir ortamda yürütülecek tanıtım çalışmaları açısından içerik çalışmasını göz önünde bulundurduğumuzda, bu durumun önemini daha iyi anlıyoruz.     İzmir Dijital pazarlama ajansı 

 

Pazarlama Çalışmalarında Marka Değeri

Dijital pazarlama çalışmalarında marka değeri önemlidir. Yanlış yada amatörce bir tanıtım çalışmasının marka itibarının zarar görmesi ile sonuçlanabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle hedef kitleye en doğru üslup ve görsel ile ulaşmak daha verimli bir sonuç elde etmenizi sağlar.

Marka değerinin zarar görmemesi açısından marka itibarını önemseyen firmaların, bir uzman ile çalışması önem arz edecektir. Bu sayede verimli çalışmalar gerçekleştirilebilir ve aynı zamanda marka değeri korunmuş olur.

 

Potansiyel Müşteriye Ulaşmak (Hedef Kitle)

Dijital pazarlama çalışmalarından istenilen verimin elde edilebilmesi için potansiyel müşteriye ulaşmak en önemli konuların başında gelir. Bu anlamda pek çok firma çalışma alanı olarak sosyal medya ve arama motorlarını tercih eder. Bunun nedeni ise bu ortamlarda potansiyel müşteriye ulaşmak çok daha kolaydır. Düşük bütçeli olarak gerçekleştirilebilecek tanıtım çalışmalarından bile verimli sonuçlar elde etmek mümkündür.

Öte yandan bilindiği gibi sosyal medya toplumun büyük bir kesiminin bulunduğu bir platformdur. Böyle bir platform herhangi bir ürün yada hizmetin pazarlanabilmesinde hedef kitleye doğrudan, daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilmeyi sağlar. Üstelik firmanın sosyal medya ortamında hedef kitleye ulaşabilmesi için bir servet harcaması da gerekmiyor. Oldukça makul fiyatlar ile yürütülebilecek sosyal medya çalışmaları ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilir.

 

Müşteri Hizmetlerinin Etkinliği

Pazarlama çalışmalarında memnuniyetin sağlanabilmesinde müşteri hizmetleri en önemli hizmet birimlerinden birisidir. Müşteri hizmetleri birimi, dijital pazarlama çalışmalarının olmazsa olmaz birimleri arasında gelir. Müşteri hizmetleri aynı zamanda marka itibarını da yakından ilgilendiren bir hizmet birimi olarak, dijital ortamda satışa sunulan ilgili ürün yada hizmet ile ilgili merak edilen sorulara cevap vermeli ve yardım taleplerini karşılamalıdır. Bu aynı zamanda potansiyel müşteriyi de kazanmak açısından etkili bir tutum olacaktır. Müşteri hizmetlerinin en aktif olarak hizmet vermesi gereken ortam ise sosyal medya olarak ifade edilebilir.   İzmir web tasarım ajansları

 

Dijital Pazarlama İstatistikleri

İstatistikler denildiğinde akla pek çok veri türü gelebilir. Dijital pazarlama çalışmalarında istatistik denildiğinde ise akla gelmesi gereken veri türü, dijital pazarlama çalışmaları ile ilgili haftalık, aylık ve yıllık gibi dönemlerde yürütülen çalışmalardan ne kadar verim alınabildiğine dair verilerdir. Dolayısıyla planlama sürecinde ortaya koyduğumuz çalışmalar bütününün uygulanması sürecinde, ne kadar başarılı olunabildiğini de istatistikler ile görmemiz mümkün olur. Bu nedenle dijital pazarlama çalışmalarında istatistiklerin kontrolü ve bu kontrole bağlı olarak planlamanın yapılması önemli bir gereklilik olarak karşımıza çıkar.

İstatistiklerin değerlendirilmesi sonucunda, ilerleyen zaman dilimlerinde hangi çalışmaların yapılacağı belirlenmiş olacaktır. Bu aynı zamanda yeni bir planlama süreci olarak da ifade edilebilir. Tüm bu planlama süreci aynı zamanda yeni dijital pazarlama çalışmaları için temellerin atılması anlamına gelir. Fakat dijital pazarlama çalışmalarından verimin elde edilebilmesinde oldukça önemli olan bu tekniklerin, planlama sürecinde ortaya atılması ve uygulanmaya başlanması gerektiğini de tekrar dikkat çekmemiz gerekiyor.

Dijital pazarda etkili bir şekilde yer almak isteyen firmalar açısından dijital pazarlama uzmanı ve SEO uzmanı gibi gereksinimlerin son derece büyük bir önem arz ettiğini tekrar anlamış bulunuyoruz. Marka adına yürütülecek tüm çalışmalar için içeriğin belirlenmesi, planın yapılması ve istatistiklerin kontrolü gibi çalışmalar sonucunda, ne kadar verimin elde edildiği de ortaya çıkmış olacaktır.

 

Diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz  :

Dijital Pazarlama ve SEO

Dijital Pazarlamada Sosyal Medya Kullanımı

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir, Ne İş Yapar?

dijital pazarlama teknikleri 2017 , Dijital pazarlama uzmanı , dijital marketing , dijital pazarlama mühendisi , dijital pazarlama danışmanı , web designer , web designer izmir , izmir web tasarımı , izmir web tasarım ajansı , İzmir dijital pazarlama ajansı , İzmir web tasarım ajansları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir