Sıkça Sorulan Sorular

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

1-Amazon’da ticarette risk var mı?

Sadece Amazon’da değil dünya üzerinde ki tüm ticari işlemlerde risk vardır. Ancak kurs sayesinde işe başlarken handikap olarak hanenize eklenecek riskleri en aza indireceksiniz.

 

2-Amazon FBA nedir?

FBA (Fulfilled By Amazon), ürünlerinizin müşteriye ulaşma süreçlerini (kargolama), geri iade durumlarını ve ürünlerin depolama hizmetlerinin Amazon tarafından sağlandığı bir sistemdir. Bu sistemde size kalan şey günlük satışlarınızı ve güncel stok durumunuzu kontrol etmektir.

 

3-Amazon FBM nedir?

FBM (Fulfilled By Merchant), ürünlerinizin müşteriye ulaşma süreçlerini (kargolama), geri iade durumlarını ve ürünlerin depolama hizmetlerinin sizin tarafınızdan sağlandığı bir sistemdir.

 

4-Kurs bize ne sağlıyor?

Kurs sizlere Amazon’da satış yapabilmek ile ilgili gerekli olan bilgileri en kısa yoldan, püf noktaları ile birlikte sıfırdan başlayıp (Amazon’da hesap açma, payoneer hesabı açma, doğru ürün bulma, satışa sunma, ppc reklamları, ürününüzü Amazon sayfalarda organik olarak üst/iyi sıralara yerleşme, kilitli kategoriler, patent konuları, Amazon iletişimleri vb) en üst düzey bilgileri; pratik bir şekilde, birebir danışmanlık, kurs videoları, çeşitli dökümanlar/gerekli belgeler-bilgiler, özel facebook grubu-mail desteği, mentor desteği olarak, ayrıca son zamanda eklenen skype görüşmeleriyle birlikte sürekli güncellenen yani ihtiyacınız olan ne varsa a’dan z’ye bir paket sunuyor.

 

5-Kurs dahil başlangıç için ne kadar para gerekiyor?

Biz kurs ücreti dahil başlangıç olarak 1000-1500 dolar civarı bir miktarın yeterli olduğu kanaatindeyiz.

 

6-Kursu aldığımda kullanım süresi var mı?

Sürekli güncellenen kursumuzdan ömür boyu faydalanabilirsiniz. İlk ürününüz için birebir danışmanlık hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

 

7-Amazon Master Seviye Kurs ile Üst Seviye Plus Kurs arasındaki farklar nelerdir?

Bire bir Armağan Bey ile görüşme ve Mentör danışmalığı alabilirsiniz. Ek olarak adım adım şirket kurma hakkında yardımcı olunacaktır. Detaylı Bilgi İçin tıklayınız.

 

8-Kursa kaç farklı IP’den girebilirim?

Kursa sadece size ait cihazlardan giriş sağlayabilirsiniz. Sahip olduğunuz kurstan sadece siz faydalanabilirsiniz. Herhangi bir kötüye kullanım sistem tarafından kolaylıkla fark edilecek ve üyeliğiniz süresiz olarak donduralacaktır. Farklı IP’lerden girme isteğinizin sebebini bize açıklayabilirseniz size çok kısa bir sürede geri dönüş sağlıyoruz.

 

9-Kurs ödemesini havale olarak yapabiliyor muyuz?

Kurs ücretini havale olarak ödeyebilirsiniz. Ancak bankanız havale için ayrıca masraf çıkartabilir.

 

10-Hiç tecrübem olmadan kursu alıp satış yapabilir miyim?

Kursa katılanların tamamı daha önceden Amazon FBA tecrübesi edinmemiş kişilerdir. Kurs videoları içerisinde sizin için gerekli olan tüm bilgiler bulunur. Tecrübeniz olmadan ürünlerinizi tedarik edip satış yapmamak için önünüzde hiçbir engel bulunmaz.

 

11-Şu ana kadar kurstan güzel para kazananlar var mı?

Kursiyerlerimiz arasında güzel kazançlar sağlayanlar bulunmaktadır.

 

 

12-Uluslararası ticaret tecrübem var kendime güveniyorum bu işe başlamam için kursu almam şart mı?

Kursu almanız şart değil, fakat bu işte tecrübe sahibi olan kişilerin yaşadığı problemleri yaşamamak ve büyük risklere girmemek istiyorsanız kursu almanızda fayda var.

 

13-Amazon Prime simgesi nedir?

Eğer FBA satıcısı iseniz, ürününüzün yanında Prime simgesine sahip olursunuz.

 

 

14-Amazon’da satış yapmak için şirket sahibi olmak gerekiyor mu?

Hayır gerekmiyor. Bireysel olarakta satış yapabilirsiniz. Biz şu anda bireysel hesaplarla ticaret yapıyoruz.

 

15-Satış yaptığımız ülkelerde vergi ödüyor muyuz?

Ülkelere göre değişmekle birlikte genelde pek çok ülkede gelir vergisi alınır.

 

16-Türkiye’de vergi ödüyor muyuz?

Belirli bir tutarın üzerinde kazanç sağlarsanız Türkiye’de vergiye tabi olursunuz. Muhsabecinize veya kursumuzda iseniz bu konuda mali müşavirimize danışabilirsiniz

 

17-Hangi ülkede satış yapmalıyım?

Bu size kalmış bir durum olmakla birlikte, genellikle biz vergilendirme ve potansiyel müşteri bakımından şimdilik ABD pazarı tercih ediyoruz

 

18-Bu işi Amerika’dan yapmanin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Bu işi dünyanın herhangi bir yerinden yapabilmekle beraber, Amerika’da yapmanın avantajları olarak istediğiniz numuneleri daha kısa sürede tedarikçinizden temin edebilir, ürünlerinizi evinizde veya kiralayabileceğiniz bir depoya teslim edip merchant olarak satabilirsiniz.

 

19-İngilizcem yok bu işi yapabilir miyim?

İngilizce’nin önemi çok büyük olmakla birlikte, kursumuzda ingilizce bilmeden de bu işi yapabilen ve ürününü satışa sunan arkadaşlarımız mevcuttur.

 

20-Türkiye’den Amazon’da satış yapmak istiyorum, nasıl yapabilirim?

Satmak istediğiniz ürününüzü Türkiye’ye dahi getirmeden, direk tedarikçinizin bulunduğu(örn. Çin)ülkeden amazonun depolarına gönderebilir, Türkiye’den ise elinizde bulunan ürünlerinizi hava/deniz yoluyla amazon depolarına gönderip satışlarınıza başlayabilirsiniz. Ancak Türkiye’den ürün göndermek isterseniz, Türkiye’nin belirlemiş olduğu gümrük mevzuatına dahil olduğunuzu, bu konuda daha net bilgiler almak için ise bir gümrük memuru ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

 

21-Amazonda bu kadar satıcı varken biz nasıl satış yapabilirim?

Amazon’da pek çok satıcı olduğu kadar, bu sayının kat kat üstünde satılabilecek milyomlarca ürün olduğu gibi, ayrıca büyük bir pazarı/müşteri potansiyeli olduğunu unutmamak gerekir. Amazon’da her satıcı doğru ürün/doğru pazar ile birlikte halen çok güzel satışlar elde etmektedir.

 

22-Rekabetin çok olduğu bir alana satış yapabilir miyim?

Rekabetin olduğu alanlarda pazardan pay alabileceğinizi düşünüyorsanız satış yapabilirsiniz ancak yeni başlayan kurs üyelerimize rekabetin daha az olduğu ürünlere girmelerini öneriyoruz.

 

23- Yakında Türkiye’ye gelecek olan Amazon’un bize avantajı nedir?

Merch olarak yapacağınız satışlarda ürünlerin depolanması konusunda daha avantajlı hale gelebilir, Türkiye’de satılabilecek ürünleri yabancı satıcılara göre daha iyi analiz edebilirsiniz. Ancak şu unutulmamalıdır ki birçok farklı milletten satıcıda Türkiye pazarında kendine yer bulacaktır.

 

 

24-Şirket açmamızın bize faydaları nedir?

Eğer kazancınız yüksek seviyelere ulaşmaya başladıysa, vergi anlamında sıkıntı yaşamamak adına şirket açabilir, Amazon herhangi olumsuz bir sebepten ötürü şirket hesabınızdaki gelire el koyamaz.

 

25-Türkiye’den Amazon’a ürünlerimi göndermek istiyorum. Hangi kargo ile Amazon’a en ucuz şekilde gönderirim?

PTT, DHL gibi firmaları kullanabilir, daha fazla opsiyon için kargo firmalarını araştırabilirsiniz.

 

26-Ürün satışından kaç gün sonra Amazon’dan paramızı alabiliyoruz?

Ürün cinsine göre değişmekle birlikte 7 ila 14 gün arasında değişir. Bunun sebebi  müşterilerin ürünü iade etme süreleri ile ilgilidir.

 

27-Şirketimiz olmadan da marka yaratabilir miyim?

Marka yaratmak için şirket açmanız gerekmemektedir. Sadece marka patenti ve isim tescili daha önceden alınıp alınmadığını kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu kontrol gelecekte size açılabilecek geriye dönük yüksek maliyetli tazminat davalarından size korumanız için bir önlemdir. Sıfır risk ile bir marka yaratmak istiyorsanız. Amerikan Patent ajanslarından birisi ile anlaşabilir, Türkiye de ki patent ajanslarından Amerikada hizmet verenler markanızın “İsim Tescil” işlemlerini yaptırabilirsiniz. Amerika da bir markanın isim tecsil fiyatı yaklaşık 2000 İsveç Frankıdır. Bu fiyat ajanstan ajansa farklılık gösterse de ortalama piyasa fiyatı olduğunu söyleyebiliriz.

 

28-Bir ürünün patentli olup olmadığını nasıl öğrenirim?

Google Patents ( https://patents.google.com ) ve  United States Patent and Trademark Office sitelerinden öğrenebilirsiniz ( http://tmsearch.uspto.gov/ )

 

29-Trademark almak için ne yapmam gerekiyor?

Amerikan Patent ajanslarından markanızın İsim Tescilini yaptırmanız gerekmektedir.

 

30-Amazon hesabı açmak ne kadar sürer?

Eğer doğru şekilde açılırsa (hesap bilgilerinizle isim, adres vb,  Amazonun aylık 39.99 dolarlık ücretinin ödendiği kredi/banka kartı bilgileri örtüşüyorsa) 1 gün içerisinde hesabınız aktif edilir.

 

31-Amazon FBA Satıcı hesabını hemen mi açmalıyım?

Satıcı hesabını tüm videoları baştan sona izledikten sonra, ürün seçme aşamasının son basamaklarını tırmandığız süre zarfında açmanızı öneririz. Tedarikçiniz ile anlaşma aşamasındaysanız, fiyat/kargo/kalite/süre konusunda tüm soru işaretlerinizi giderdiyseniz, artık hesabınızı açıp tedarikçiniz için gerekli olan bilgileri temin etmek açısından Amazon satıcı hesabınızı açabilirsiniz. Bu süreçten önce açılan Amazon hesabı için aylık ücreti boş yere ödemiş olursunuz.

 

32-Eğer FBA satıcısı isek, ürünlerimiz satılırken bizim yapmamız gereken bir şey var mı?

Eğer güzel işleyen bir sisteminiz varsa bundan sonrası için günlük olarak satış rakamlarınıza bakabilir, güncel stok durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Gelen yorumları cevaplayabilir, Amazon’un bilgilendirmelerini, güncellemelerini inceleyebilirsiniz.

 

33-FBA hesap açıp merchant olarak satış yapabilir miyim?

Evet yapabilirsiniz. Ürünlerinizi FBA’den FBM’e dönüştürebilir veya tersini yapabilirsiniz.

 

34-Amazon üyelik ücretini banka kartından ödeyebilir miyim?

Banka kartına göre değişmekle birlikte ödenebiliyor.

 

35-Şirket hesabı açtım, bireysel hesaba dönebilir miyim?

Evet, Amazon’la iletişime geçerek bunu gerçekleştirebilirsiniz.

 

36-Amazon hesabımı onaylamak için neler gerekiyor?

Yeni T.C. kimliğiniz(üzerinde ingilizceye çevrilmiş bilgiler bulunan), pasaportunuz veya noter onaylı İngilizce’ye çevrilmiş kimlik belgesini kullanabilirsiniz. Ayrıca payoneer’den hesap açıp banka bilgilerini Amazon’a teslim etmelisiniz.

 

37-Payoneer nedir?

Payoneer online olarak çalışan, Amerikan merkezli MasterCard altyapısında işlem yapan bir firmadır. Amazonda ödemelerini bu firma üzerinden gerçekleştiriyor. Bizlerde Amazon’dan sağladığımız gelirimizi bu firma üzerinden temin ediyoruz.

 

38-Payoneer’e ve Amazon’a gerçek bilgilerimizi mi giriyoruz?

İki platforma da gerçek bilgilerinizi girmek zorundasınız. Herhangi bir hak iddia etme durumunuzda sahte bir kişilikle açtığınız hesap size problem yaratacaktır. Üstelik birden çok doğrulama adımlarıyla sizden kimlik fotoğrafınız dahi istenmektedir.

 

39-Aynı ipden 2 tane farklı Amazon hesabı kullanabilir miyim?

Aynı ip üzerinden iki farklı hesabı kullanmanız için, Amazon’a kullanım amacını anlatmanız ve kural ihlallerini zedeleyecek bir yaklaşım içerisinde olmadığınızı anlaşılır bir dil ile söylemeniz gerekmektedir.

 

40-Amazon’da hangi sebeplerden dolayı hesabım kapatılabilir?

Çok fazla sayıda geri iade, fazla sayıda kötü yorum/şikayet ve patent/trademark sorunlarından dolayı hesabınız kapatılabilir.

 

41- Amazonda’da satış yapabilmek için barkod gerekli mi?

Amazon politikası gereği Amazon’da satılan her ürünün barkodu olması gerekmektedir.

 

42-FBM olarak satarsam barkod almama gerek var mı?

Evet, Amazon’da satılan her ürüne barkod ekletilmesi gerekmektedir.

 

43-Ürünlerim için aldığım barkodu kime bastırtabilirim?

Ürün barkodlarını ister Amazon’a isterseniz de tedarikçinize bastırtabilirsiniz. Fakat Amazon ile Tedarikçi arasında ki fiyat farkı bariz farklılıklar gösterdiği için tedarikçinize bastırmanızı önermekteyiz. Amazon ürün başı barkod ekleme (etiketleme) fiyatı olarak $0.20 almaktadır.

 

44-UPC nedir ?

UPC bir barkod çeşididir ve Amazon’da her ürünün bir barkodu olmak zorundadır.

 

45-FNSKU nedir ?

FNSKU kodu Amazon’a verdiğiniz barkod numarasının Amazon tarafından özel bir koda dönüştürülmüş halidir. Bu dönüşen kodu ürünlerinize yapıştırmanız gerekir.

 

46-UPC kodu nereden alınır?

Biz barkodlarımızı genel olarak Speedybarcodes.com’dan almakla birlikte barkodların güvenilir sitelerden alınmasını  ve başka ürünler üzerine kayıtlı olmamasını şiddetle tavsiye ediyoruz.

 

47-FNSKU kodu nereden alınır?

FNSKU kodu, ürün listelemenizi yaparken Amazon’a verdiğiniz barkodun; siz uluslararası kargo planlaması yaptığınız esnada Amazon tarafından özel bir koda dönüştürülerek verilir. Bu kodu ürünlere yapıştırması için tedarikçinize vermeli, eğer merchant olarak satış yapacaksanız da siz ürünlerinize yapıştırmalısınız.

 

48-Ürünün üzerinde hangi barkod basılı olmalı?

FNSKU

 

49-Amazon’da Ürün iadesi olduğunda Amazon bu ücreti bizden nasıl alıyor?

Bir iade söz konusu olduğunda, amazon hesabınızda gözüken müşterinin ödediği miktarı henüz onay

vermediği için zaten siz çekememiş oluyorsunuz. İade süresi (7-14 gün) tamamlanana kadar amazon bu ücreti müşteriye iade edebilir

 

50-Ürünlerimizi Amazon deposuna göndermek için amazonla nasıl anlaşıyoruz?

Depolama için Amazon’la özel olarak bir anlaşma yapmıyoruz. Uluslararası kargo planı oluştururken Amazon’un bize gösterdiği adrese ürünlerimizi teslim ediyoruz. Bu adresleri Amazon ürünlerinizin boyutlarına, ağırlığına, miktar ve hacimlerine göre karar veriyor

 

51-Amazon’da satılamayan depoda kalan mallarıma ne olacak?

Eğer ürünlerinizi Amazon’da satamadıysanız ABD’de bulunan toptan satış yapan sitelere ürünlerini koyabilir, ebay gibi sitelerde satışa sunabilir veya ürünlerinizi toptan bir şekilde Amazon’a satabilirsiniz. ( likide etme )

 

52-Incoterms nedir?     

Incoterms, Uluslararası Ticaret Odası (ICC) tarafından uluslararası ticarette kullanılan terimlerin, belirli bir standarda göre düzenlenmiş halidir.

 

53-Hangi kategoriler ile başlamalıyım?

Eğer yeni bir satıcı iseniz kilitli olmayan kategorilerde satış yapabilirsiniz.

 

54-Amazon’da kilitli kategorilere nereden ulaşabilirm?

https://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=14113001 linkinden kilitli kategorilere ulaşabilirsiniz.

 

 

55-Amazon’da gıda satabilir miyim?

Evet, ancak gıda kategosi kilitli bir kategoridir. Bu kategoriyi açtırabilirseniz satış yapabilirsiniz

 

56-Kilitli kategoriler nasıl açılır?

Kategoriye göre değişmekle birlikte, bu konuyu Amazon’a danışarak bilgi edinebilirsiniz.

 

57-Toys and Games kategorisinde her ürün için sertifika gerekiyor mu?

Her ürün için bir sertifika gerekmese de bazı ürünler için sertifika gerekli olabilir.

 

58-Amazonda pilli ürün satabiliyor muyuz?

Satabilirsiniz ancak güvenlik gibi bazı formları doldurmanız gerekmektedir.

 

59-Amazon’da dropshipping yapılabilir mi?

Evet yapılabilir.

 

60-Amazon’daki ürünlerimi Ebay’dan satabilir miyim?

Evet, satabilirsiniz. Kursumuzda bununla ilgili olarak eğitim veriyoruz.

 

61-Ticarete başlamak için ürünleri nereden temin edebiliriz?

Ürünleri daha ucuza temin edebilmek adına Çinde Amerika, Türkiye gibi veya herhangi bir ülkede bulunan Alibaba.com gibi toptan satış yapan siteleri kullanabilir, herhangi bir fabrika ya da firmayla anlaşıp buradan ürünlerinizi temin edebilirsiniz.

 

62-Junglescout nedir?

Jungle Scout Amazon platformunda satılan ürünleri bulma ve ürünleri analiz etme konusunda Amazon’dan aldığı BSR (best seller rank) verilerini kullanarak, kolay bir şekilde ürün bulabilmeye imkanı sağlayan yardımcı bir programdır.

 

63-Satmak istediğimiz ürünü seçerken hangi programları kullanıyoruz?

Biz genel olarak Jungle Scout kullanıyoruz ancak elbette farklı programlarda mevcut.  AMZTracker, Cashcowpro gibi ücretli/ücretsiz deneme süresi olan programları örnek gösterebiliriz.

 

64-Jungle Scout olmadan ürün bulabilir miyim?

Evet bulabilirsiniz. Alternatif programlar mevcut olduğu gibi amazon’un önerdiği ürünlere bakabilir, Alibaba gibi sitelerde populer olan ürünleri inceleyebilirsiniz.

 

65- www.camelcamelcamel.com sitesini ne için kullanabilirim?

Bu internet sitesini seçtiğiniz ürünün geçmişe dönük fiyat artış/azalış istatistiklerine ve satış verilerine ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda diğer büyük Amazon pazarlarında ki satış verilerine de göz gezdirme olanağını yine CamelCamelCamel.com sitesinden sağlayabilirsiniz.

 

66-Bulduğum ürünün rakamları güzel fakat daha önce hiç duymadım satmalı mıyım ?

Yeterli analizlerinizi yapıp, trademark/patent konusunda araştırmanızı da yaptıysanız, ürününüz kilitli kategoride de olmaması durumunda satabilirsiniz. Kursumuzdaki arkadaşlarımız bizlere ürün hakkında gerekli verileri bizlere mail olarak atabilir, birebir olarak danışabilirler.

 

67-Bütçem malesef çok yeterli değil. Başlangıç için nasıl ürünler tercih etmeliyim?

Başlangıç olarak az bir maliyetle temin edebileceğiniz ürünleri, ayrıca ağırlık olarakta kargo ücretlerini daha az maliyete indirgemek adına hafif ürünleri tercih edebilirsiniz.

 

68-Ürünümü buldum. Tedarikçi bulurken nelere dikkat etmem gerekiyor?

Tedarikçi bulurken güvenilir ve tecrübeli olmasına dikkat etmek sizin açınızdan daha iyi olacaktır.

 

69-Neden tedarikçimin gold supplier olmasına dikkat etmeliyim?

Gold Supplier etiketine sahip olan tedarikçiler, tüm kurumsal bilgilerini ve ticari istatistiklerini Alibaba şirketi ile paylaşarak, müşterilerine güven sağlamaktadırlar.

 

70-Stok takibi yaptığım üründe normal olmayan azalmalar ve artmaları nasıl yorumlamalıyım?

Genellikle bu tür normal olmayan artışlar veya azalışlar aslında takibini yaptığınız ürünün amazon depoları (warehouse) arasında, dağıtım ağını daha efektif bir hale getirmeleri için bir miktar stoğun yerini değiştirdikleri anlamına gelir.

 

71-İlk ürünümde blackfriday, christmas gibi özel günler için ürün almam mantıklı mı?

Kurstan edindiğiniz tecrübeyi doğru şekilde yansıtabileceğinize inanıyor ve kendinize güveniyorsanız yapmamanız için hiçbir gerekçe bulunmamaktadır. Tek riski ise bu ürünlerin sezonluk olmasıdır. Soruda belirtilen özel günler dışında satış olasılığınız fazlasıyla düşecektir. Bu olasılıkları göz önünde bulundurarak bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederiz.

 

72-Çinli tedarilçiler ile iletişim için hangi platformları kullanabilirim?

Skype, Wechat, Whatsapp, Mail veya eğer tedarikçinizi Alibaba.com üzerinden bulduysanız da bu platform üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

 

73-Çin’den mal alırken gümrük vergisi ödüyor muyum?

Biz bu tür vergileri tedarikçimizle anlaşıp, onların ödemesini tercih ediyoruz.

 

74-Kendi tasarladığım bir ürünü Çin’de ürettirip Amazon’da satabilir miyim?

Evet yapabilirsiniz. Ürününüz için barkod almayı unutmayın.

 

75-Benim ürünün üzerine bastırdığım logo ile başka bir satıcının bir ürüne bastırdığı logo aynı olursa ne olur?

Bu vaziyette asıl hak sahibi şartları aranır, logonun veya isim hakkının kimde olduğu araştırılır. İki marka da isim hakkını tescil ettirmemiş ise Amazon pazarına ilk önce kim girdiyse öncelik ona ait olacaktır. Böyle  bir durumda ürününüzü satamama veya liste dışında kalma gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

 

76-Çin’den aldığım ürün Amerika’da gümrükten geçmeme ihtimali var mı?

Bunu Amerikan gümrük işlemleri ile ilgili bilgi alabileceğiniz yerlerden öğrenmelisiniz.

 

77-Çin’den aldığımız ürün uçakla kaç günde Amazon depolarına ulaşır?

Genellikle havayolu ile 3 ila 15 gün arasında ulaşır. Ancak tedarikçi ile aranızdaki anlaşma, gün sayısında etkin rol oynamaktadır.

 

78-Çin’de tanıdığım var fayda sağlar mı ?

Çinli tedarikçilerle iletişim konusunda ve satmayı düşündüğünüz ürünün numunesini isteme konusunda faydalı olabileceğini düşünüyoruz.

 

79-Çin’den aldığımız mal önce Türkiye’ye gelip sonradan Amazonun depolarının olduğu ülkeye gidiyor?

Hayır, Ürünlerinizi Amazon’un size verdiği depo adresine direk yolluyorsunuz. Ancak numune için Türkiye’ye göndermelerini isteyebilirsiniz.

 

80-Çin’den ürün getirirken kargo firması ile ben anlaşma yapabilir miyim?

Kargo firması ile ayrı anlaşma yapabilirsiniz  ancak tedarikçinizin ürünlerini kargo firmasına göndermesi gerekmektedir.

 

81-Tedariçi ile DDP olarak anlaştığımda kargo firmasını ben mi seçiyorum onlar mı seçiyor?

Siz de karar verebilirsiniz ancak tedarikçiler genel olarak halihazırda anlaşma yaptıkları kargo firmalarıyla çalışmayı tercih ederler.

 

82-Tedarikçimden ürün aldığıma dair fatura almak zorunda mıyım?

İlerleyen zamanlarda Amazon veya bağlı olduğunuz devletin maliye bakanlığı sizden fatura isteyebilir. Dolayısıyla fatura almanızı tavsiye ediyoruz.

 

83-Faturayı bölme işlemi hangi durumlarda gereklidir?

Her ülkenin gümrük mevzuatı farklı olmakla birlikte; ABD için 800 dolar üstü fatura tutarlarında olan bu sınıra takılmamak için her bir faturanızı 800 dolar tutarını geçmeyecek şekilde böldürebilirsiniz.

 

84-Alibaba’dan ürün almak için şirket olmak mı gerekiyor?

Hayır ürün almak için şirket olmak gerekmemektedir.

 

85-Tedarikçimle anlaştım ürünlerin gitmesi gereken deponun adresini nereden öğrenebilirim?

Ürününüz için uluslararası kargo planlaması yaparken bunu size Amazon verir.

 

86-Ürünlerin gideceği Amazon deposunu biz mi belirliyoruz?

Hayır, Amazon belirler.

 

87-Satmak istediğim ürünleri amazon’un deposuna gemiyle mi uçakla mı göndermeliyim?

Bu opsiyonlara ürünlerinizin ağırlığına, boyuna ve hacmine göre karar verebilir, eğer ürünlerinizi bir an önce satılmasını istiyorsanız hava kargo seçeneğini, yeterli vaktiniz var ise deniz yolunu tercih edebilirsiniz.

 

88-Alibaba’dan aldığım ürünü gemi ile yollasa gümrükte sorun çıkar mı?

DDP (Door to Door)  seçeneğini olacağını belirttiğiniz takdirde bir problemle karşılaşacağınızı düşünmüyoruz. Ancak biz başlangıç için ulaşım yolu olarak hava kargoyu tercih ediyoruz.

 

89-Alibaba’dan aldığım ürün sorunlu çıktı ne yapmalıyım?

Böyle bir durumda eğer Trade Assurance kullandıysanız belirli bir süre içerisinde anlaşmayı iptal edebilir, veya hasarlı ürünlerin miktarınca tedarikçinizden bu tutarı karşılamasını isteyebilirsiniz.

 

90-Trade assurance nedir?

Trade Assurance Alibaba.com’da bulunan güvenli ticaret sözleşmesidir.

 

91-Alibaba komisyon alıyor mu?

Alibaba Tedarikçi ile aranızda yaptığınız anlaşmadan yüzde 3 komisyon almaktadır.

 

92-Ürünlerimi Amazon’da sergilemek ve daha iyi fotoğraflara sahip olmak için fotoğraf çekimi nasıl yaptırabilirim?

Tedarikçinizle anlaşırsanız belirli bir ücret karşılığında profesyonel bir çekim yaptırabilir veya numunesini istediğiniz ürününüzün fotoğraflarını stüdyolara gönderebilirsiniz.

 

93-Amazon’a ekleyeceğim fotoğrafın özellikleri nasıl olmalı?

Fotoğrafların minimum 1000×800 piksel genişliğinden büyük olmasına, aynı zamanda müşteriye ürünün işlevini ve fonksiyonelliğini anlatan fotoğraflar koymanızı tavsiye ederiz. Ana fotoğrafın arka planının beyaz olması gerekmekle birlikte, sattığınız ürünün fotoğrafın yüzde 70’ini kaplaması gerekmektedir. Daha ayrıntılı bilgileri Sellercentral/manage inventory bölümünde bulabilirsiniz.

 

94-İyi bir listeleme nasıl yapılır?

İyi listelemeyle ilgili kursumuzda bir çok değerli taktik ve yöntem bulunmaktadır. Unutmayın ki iyi bir listeleme, iyi bir sıralama anlamına gelir.

 

95-Listememi yaparken yasaklı kelimeleri kullanmamak için ne yapabilirim?

Amazon destek hesabından yardım alabilirsiniz.

 

96-Ürünüm ilk sayfada olmasa, geri sayfalarda olsa satış yapabilir mi?

Bu sayfalarda da satış yapabilirsiniz ancak satış oranınız ilk sayfadakilere göre daha düşük olacaktır.

 

97-Amazon’da ürünümün görüntülenme sırasını belirleyen etmenler nelerdir?

Amazon listelemesinde çeşitli algoritmalar bütünü kullanılmakla beraber, ürünün listeleme kalitesi, fotoğraflar, satış oranları ve müşteri yorumları etkin rol oynamaktadır. Ek olarak aynı kalitede listelenen iki üründe FBA mağazaları, FBM mağazalarına göre daha ön sıralarda yer alabilme handikapına sahiptirler.

 

98-Rakiplerle nasıl mücadele edebilirim?

Rakiplerinizin listelemelerindeki eksik gördüğünüz yerleri  geliştirebilir, daha iyi fotoğraflar kullanabilir, fiyat olarak daha ucuz rakamlar belirleyip rekabete girebilirsiniz.

 

99-Buybox’a hakim olmak için ne yapmalıyım?

Kendi markanızı oluşturup, özel etiketleme yaptırabilirsiniz.

 

100-Private labeling (Özel etiketleme) yapmama rağmen listemde başka satıcılar var ne yapmalıyım?

Amazon destek platformuna bildirebilir, bu problemi kısa bir süre içerisinde çözüme kavuşturabilirsiniz.

 

101-PPC nedir?

PPC (Pay Per Click), tıklama başına reklam demektir. Verdiğiniz reklam için tıklama almanız durumunda, belirlediğiniz ücret bazında tutar hesabınızdan kesilir. Tıklama almadığınız sürece ücret ödemezsiniz.

 

102-PPC ne kadar önemli?

Piyasada bulunan diğer satıcılarla rekabet edebilmeniz açısından önemli olduğu kadar, ürünüz eğer  henüz istediğiniz sayfa sıralarında çıkmıyorsa, vereceğiniz ppc reklamları ile ilk sayfalarda yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

 

103-Ürünümü amazon listesinde nasıl ön sayfalara taşıyabilirim?

Amazon’da ürünlerinize reklam vererek (PPC) ve yorum alarak ön sayfalara taşıyabilirsiniz. Ayrıca iyi satışlar elde ederseniz de üst sıralara yükselebilirsiniz.

 

104-Amazon’daki ürünüm için nasıl reklam verebilirim?

Sellercentral ana sayfasından ADVERTISING bölümünde Campaign Manager sekmesini tıklayarak reklam vermeye başlayabilirsiniz.

 

105-Amazon’dan kaynaklanan bir sebeple ürün müşteriye geç teslim edilirse ve kötü yorum yaparsa o yorumu kaldırabilir miyiz?

Sizden kaynaklanmayan tüm aksilikleri Amazon üstlenmektedir. Bu durumda sorununuzu Amazon’a bildirerek yorumu kaldırtabilirsiniz.

 

106-Affiliate marketting nedir?

Affiliate Marketing genel mana da bir çok farklı yöntemde kullanılmaktadır. Buna örnek vermek gerekirse “İndirim, Satıştan Komisyon, Nakit, Hediye Puanı, Hediye Çeki” gibi avantajlardan faydalanabilirsiniz. Size özel verilecek url adresini paylaştığınız internet siteleri ve mail mesajlarından tıklayarak, affiliate sistemine üye olan yeni kullanıcıların, sizin aracılığınız ile üye olduğu sisteme düşecektir. Böylece url’yi aldığınız satıcı tarafından size vaad edilen ücret tarafınıza kısa sürede yatırılır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.